Německo čím dál více směřuje k zelené energii. Spolkové úřady se ale začínají obávat rozsáhlých výpadků energie. Mohlo by je způsobit zavírání tradičních elektráren v některých částech republiky. Napsal to server iHNed.cz.

 Klasické elektrárny se přestávají vyplácet. Jejich provoz je nákladný, a tak se postupně odstavují a nové už nevznikají.

Velký blackout by mohl nastat už na přelomu let 2017 a 2018

Kvůli tomu například na jihu Německa, kde působí řada průmyslových firem, hrozí výpadky energie. Odborníci varují před zimou na přelomu let 2017 a 2018, kdy hrozí velká krize.

Spolková agentura pro síťovou infrastrukturu už doporučila výstavbu rezervní elektrárny. Pokud by vznikla, jednalo by se o první státní elektrárnu v poválečném Německu. Energetický úřad už podle deníku Die Welt připravuje výběrové řízení.

Od května 2015 budou výkyvy v Německu pokrývat francouzské jaderné elektrárny

Situaci nepříznivě ovlivňuje postupné opouštění energie z atomu a rozsáhlá podpora zelené elektřiny. V Německu má být do roku 2022 uzavřena poslední atomová elektrárna. Do té doby se ovšem sníží kapacita elektráren nezávislých na počasí o 13600 megawattů. To se rovná výkonu 14 elektráren, které už nebudou vyrovnávat výkyvy v dodávkách zelené elektřiny.

Zhruba 4800 megawattů bude chybět na konci příštího roku. Zimu 2015/2016 by Německo podle předpokladů mělo zvládnout bez výpadků. Elektřinu ovšem zajistí import z francouzských jaderných elektráren.

V dalších letech ale blackouty hrozit budou. V květnu 2015 má být odpojena jaderná elektrárna Grafenrheinfeld.

Zdroj: www.parlamentnilisty.cz, Foto: Hans Štembera, publikováno: 11. 4. 2014

TAG: Blackout kvůli zelené energii