mgr_petr_trombik

Mgr. Petr Trombik – Absolvent FF UK, postgraduálního studia statistiky na VŠE a postgraduálního studia krizového řízení na Naval Postgraduate School, Monterey, California. Pracoval na MV, GŘ HZS a SSHR v oblasti krizového řízení a plánování, byl bezpečnostním poradcem primátora Prahy Tomáše Hudečka, jako místopředseda Výboru pro bezpečnost a legislativu Zastupitelstva hlavního města Prahy inicioval Cvičení Blackout v roce 2014, v současnosti působí jako bezpečnostní analytik a ředitel Národního bezpečnostního ústavu, z.ú.

 

Dne 6. 4. 2016 poskytl Mgr. Petr Trombik rozhovor Parlamentním listům, z kterého s jeho souhlasem uvádíme:

Jaké byly výsledky pražského Cvičení Blackout 2014?

Cvičení prokázalo naprostou nepřipravenost Prahy z hlediska zajištění ochrany životů a zdraví občanů a vlastně všech základních funkcí města. Cvičení bylo vyhodnoceno, byl zpracován návrh řešení, kterým byl krizový ostrovní provoz, čili řešení, které je v metropolích běžné. Byla zpracována studie proveditelnosti tohoto projektu. Zahájili jsem to, co bych označil jako Projekt energetické bezpečnosti Prahy.

Jak tento projekt energetické bezpečnosti pro Prahu pokračuje?

Kam dospělo řešení blackoutu se můžete blíže seznámit na www.vypadekelektriny.cz. Je tam i rozhovor redaktorky Tachecí se současným radním pro bezpečnost Hadravou, v němž pan radní vyjádřil přesvědčení, že do konce roku 2015 bude krizový ostrovní provoz zajištěn. Asi tím mínil ostrovní provoz na Střeleckém ostrově. Ale ani tam se nic neději, i když by na to stačil jeden agregát.

Takže v tomto směru se neděje vůbec nic?

Neděje, asi to budou řešit ad hoc, až to přijde. Přežijeme-li to, pak Rada hlavního města Prahy vyhodí ředitele PREdi, který za energetiku odpovídá, a nakoupí ve zkráceném řízení za pár miliard nějaké agregáty, tak jako nakoupila po povodních za pár miliard protipovodňové stěny.

Proč s tím magistrát nic nedělá, jestliže primátorka a radní pro bezpečnost zná stav věcí?

Mají dost práce sami se sebou a také po sobě musí nechat nějaké kostlivce ve skříních pro ty, co přijdou po nich. Po současné administrativě zůstane Pražanům panda a jedno nové slovo, které vyřeší veškeré problémy Dopravního podniku. A také včely na střeše magistrátu budou. Doufejme, že jim neuletí. Ale jsem stále optimista a doufám, že paní primátorka vytvoří správné české slovo po blackout a bude vystaráno.

Celý rozhovor s Mgr. Petrem Trombikem naleznete na Parlamentních listech.

Titulní foto: Hans Šemebera

Redakce